85 732 95 65 zadzwoń

Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech

Przyjdź i przekonaj się osobiście jak Twój uśmiech może być piękny!

FAQ

Chirurgia stomatologiczna


Czy koniecznie muszę usunąć moje zęby mądrości?

Najlepszym wyjściem na tą odpowiedź jest konsultacja z naszym chirurgiem szczękowo – twarzowym. Wyjątkowo ząb mądrości może wyrżnąć się prawidłowo i funkcjonować jako zdrowy pełnowartościowy ząb. W tym wypadku nie musi być usuwany.

Jaki jest najlepszy moment na usunięcie moich zębów mądrości?

Najlepszy okres na usunięcie Twoich zębów mądrości do wiek od 16 do 22 roku życia. W tym wieku pacjenci goją się dobrze i zdrowieją szybko. Usunięcie zębów zatrzymanych w młodym wieku minimalizuje ryzyko pojawienia się komplikacji i zapewnia najlepsze możliwe rozwiązanie problemów w zębami mądrości.

Kiedy będę mógł wrócić do pracy lub szkoły?

Każdy pacjent jest inny ale generalnie większość pacjentów wraca do codziennych obowiązków po 2, 3 dniach. Obrzęki po zabiegu mogą utrzymać się nawet przez tydzień.

Czy powinienem usunąć zęby mądrości, mimo że nie powodują żadnych dolegliwości?

Zęby mądrości znane również jako trzecie zęby trzonowe to ostatnie zęby wyrzynające się w jamie ustnej. Często ze względu na brak miejsca w łuku zębowym ich wzrost zostaje zatrzymany. Posiadanie ich może prowadzić do infekcji, choć nie wszystkie problemy z nimi związane są bolesne i widoczne. Mogą uciskać lub uszkadzać sąsiednie zęby lub ich korzenie. Niekiedy mogą być związane ze wzrostem torbieli. Czym dłużej rosną zęby mądrości tym ich korzenie są dłuższe I trudniejsze do usunięcia. To dlatego często zalecane jest usunięcie trzecich zębów trzonowych, gdy ich korzenie są w 1/3 lub 2/3 ukształtowane, co ma miejsce zazwyczaj w wieku od 17 do 20 lat.

Kto to jest chirurg stomatolog i chirurg szczękowo-twarzowy?

Chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy to lekarze stomatolodzy, którzy odbyli szkolenie specjalizacyjne w akredytowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkolenie takie trwa 5 lub 6 lat i kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizcyjnym. Szkolenie dotyczy diagnostykę i leczenie zębów zatrzymanych, urazów części twarzowej czaszki, guzów łagodnych i złośliwych głowy i szyi. Chirurdzy prowadzą także leczenie implantoprotetyczne

Muszę usunąć ząb i mój lekarz dentysta zasugerował mi wstawienie implantu zębowego. Co to jest implant?

Dentystyczne implanty zębowe są tytanowymi implantami umieszczanymi w kości szczęki lub żuchwy. Kość obrasta implant, a on integruje się, co nadaje im trwałe połączenie. Po wgojeniu się implantu dentysta mocuje koronę porcelanową na jego szczycie.

Moja siedemnastoletnia córka powiedziała mi, że chce przebić język. Nie czuję się z tym komfortowo. Czy powinnam się zgodzić?

Typowymi objawami po przekłuciu tkanek wewnątrz ust jest ból, obrzęk i niekiedy zakażenia. Mogą również okresowo występować niewielkie zmiany w mowie, a kolczyk może przyczynić się do pękania zębów. Jama ustna jest bardzo unaczyniona, zwłaszcza język. Przebicie naczynia krwionośnego może być związane z ostrym, trudnym do opanowania krwawieniem. Jak wspomniałem wcześniej, częstym skutkiem ubocznym jest tez opuchnięcie języka. W skrajnych przypadkach obrzęk może być tak poważny, że blokuje drogi oddechowe, utrudniając oddychanie. Odradzałbym. Córka może uważać, że jest to teraz modne, ale wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości potencjalnym powikłań.

Moje dziecko ma ząb mleczny, który od pewnego czasu się rusza, ale nadal nie wypadł. Tuż za nim widzę już stały ząb. Czy muszę coś zrobić?

Powinieneś się zgłosić do stomatologa w celu oceny, czy mleczny ząb wypadnie samoistnie czy ząb stały ukształtuje się obok niego. Lekarz może zrobić zdjęcie rentgenowskie i zaproponować usunięcie mlecznego zęba, aby ułatwić wyjście stałego w odpowiednim czasie

Stomatolog powiedział mi, że moje szczęki nie pasują do siebie co wpływa na mój zgryz i profil. Jakie są moje możliwości leczenia?

Rozbieżności między górną, a dolną szczęką mogą być znaczne i mogą wymagać operacji w połączeniu z leczeniem ortodontycznym. Operacja taka nazwana “ortognatyczną” może być wykorzystywana w celu poprawienia wielu szkieletowych (kostnych) zaburzeń szczęk. Skonsultuj się ze swoim ortodontą i chirurgiem w celu diagnozy i omówienia właściwego leczenia.

Straciłem ząb jakiś czas temu i teraz obawiam się, że nie mam wystarczającej ilości kości, aby było możliwe wszczepienie implantu zębowego. Czy mam jakieś opcje jeżeli kości brakuje?

Chirurg szczękowo-twarzowy podczas badania i analizy zdjęcia RTG może określić czy ilość kości jest wystarczająca, aby umożliwić umieszczenie implantu zębowego. Przeszczep kości jest opcją, która pomoże ci w odbudowie i ostatecznie pozwoli wszczepić implant. Do takiego przeszczepu można wykorzystać różne materiały tj. Twoją własną kość, kość z banku tkanek, mineralne kości bydła lub inne substancje bioaktywne, które stymulują wzrost kości. Przeszczepy kości w celu umieszczenia implantów stały się powszechne, dzięki czemu można stosować bardziej nowoczesne metody w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań protetycznych jak protezy czy mosty.

Mój dentysta zaleca usunięcie zębów mądrości. Czy po takim zabiegu nie będę mógł iść do szkoły?

Zazwyczaj przebieg pooperacyjny zależy od złożoności ekstrakcji. W większości sytuacji zaleca się, aby pacjent został w domu przez kilka dni po usunięciu zębów mądrości. Spowodowane jest to występowaniem dyskomfortu i obrzęku, który osiąga szczyt zazwyczaj w ciągu 48 do 72 godzin po zabiegu. Ostateczny okres rekonwalescencji będzie zależał od indywidualnych skłonności.

Choruję na osteoporozę i przyjmuję lek z bisfosfonianami na wzmocnienie struktury kości. Ostatnio słyszałem, że leki te mogą zakłócać gojenie kości u niektórych osób. Czy to prawda?

Leki z bisfosfonianami stosuje się dożylnie, aby pomóc pacjentom nowotworowym i doustnie dla pacjentów z osteoporozą. Leki te służą poprawie jakości życia pacjentom z guzami przerzutowymi, obejmującym układ kostny. Są również bardzo skuteczne w zapobieganiu złamaniom kości u pacjentów z osteoporozą. Niestety pojawiły się doniesienia o rosnącej liczbie przypadków martwicy kości szczęki. Stan ten charakteryzuje się niegojącymi się ranami, które powodują odsłonięcie kości szczęki lub żuchwy i mogą prowadzić do znacznej utraty lub zniszczenia kości szczęk. Większość z tych przypadków nie dotyczy przyjmowania bisfosfonianu w formie zastrzyków. Istnieje natomiast niewielki procent przypadków związany z przyjmowaniem go w formie doustnej. Większość sytuacji martwicy kości zdiagnozowano po zabiegach stomatologicznych takich jak ekstrakcja, jednak mogą one ten występować spontanicznie. Pacjenci, którzy przyjmowali bisfosfoniany powinni skonsultować się z lekarzem stomatologiem w celu ustalenia ryzyka leczenia.

Czy chirurg szczękowo-twarzowy zawsze szyje ranę po usunięciu zatrzymanego zęba 8 (mądrości) ?

Szycie lub nie szycie rany zależy od położenia zęba zatrzymanego. Szycie rany używane jest do utrzymaniu w miejscu tkanek miękkich do momentu wygojenia się rany (zazwyczaj około 7 dni). Większość zębów zatrzymanych wymaga szycia. Twój chirurg wyjaśni Ci czy i dlaczego rana była zaopatrzona szwami i jak dbać o ranę podczas jej gojenia.

Na ostatniej wizycie lekarz stomatolog zauważył coś na moich dziąsłach co go zaniepokoiło. Zalecił mi wizytę u chirurga szczękowo-twarzowego w celu konsultacji I ewentualnego leczenia. Dlaczego?

Chirurdzy szczękowo-twarzowi są świetnymi specjalistami w obszarze identyfikacji I leczenia schorzeń jamy ustnej, jak także obrzęku tkanek twardych i miękkich. Po starannym badaniu klinicznym mogą zlecić dalszą obserwację lub biopsję w celu dokładnej diagnozy i konieczności leczenia zmian chorobowych. Ich ekspertyza i doświadczenie pozwalają zapewnić najlepszą możliwą opiekę przy chorobach jamy ustnej.

Opinie naszych pacjentów

Kasia, Białystok

24.04.2016
Chciałam podzielić się swoją opinią o tym gabinecie, ponieważ pan doktor bardzo mi pomógł kiedy inni specjaliści rozkładali ręce. Już miałam umówioną inną wizytę w celu wyrwania zęba, którego "rzekomo" nie dało się uratować. Pan...

Paweł, Białystok

17.09.2015
Jestem bardzo wymagającym pacjentem i od dwóch lat szukałem dobrego specjalisty w swoim fachu. Mając porównanie z innymi gabinetami w Białymstoku, ten zaskoczył mnie na duży plus. Widać duże inwestycje w sprzęt, który nie jest...

Agnieszka, Białystok

14.09.2015
Jestem wierną pacjentką. Nie znam lekarzy z lepszym podejściem do pacjenta! Każdemu pacjentowi poświęcają odpowiednią ilość czasu, robią dokładne badania na miejscu, posiadają bardzo nowoczesny sprzęt. Rok temu leczyłam w gabinecie kanałowo “szóstkę” i po...

Ania, Białystok

23.08.2015
Po długich poszukiwaniach w końcu trafiłam na prawdziwego profesjonalistę. Do tej pory wizyty u stomatologa były dla mnie prawdziwą traumą, jednak pan doktor ma świetne podejście do pacjenta. Cierpliwe tłumaczy krok po kroku proces leczenia....