85 732 95 65 zadzwoń

Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech

Przyjdź i przekonaj się osobiście jak Twój uśmiech może być piękny!

FAQ

Dzieci


Kiedy moje dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u dentysty?

Stomatolodzy zalecają pierwszą wizytę dentystyczną w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba, ale nie później niż kiedy skończy pierwszy rok życia. Choć może się to wydawać zbyt wcześnie, wiele dzieci doświadcza próchnicy zębów już od 3 roku życia.

Kiedy dzieci zaczynają tracić mleczne zęby?

Dzieci zazwyczaj tracą swoje pierwsze mleczne zęby około 5 lub 6 lat, choć okres ten może się znacznie różnić u różnych dzieci. Kiedy mleczne zęby dziecka są gotowe do wypadnięcia, rozwijające się zęby stałe rozpuszczają korzenie zębów mlecznych. Dzieci zwykle poruszają swoje luźne zęby mleczne językiem i palcami. Jeśli dziecko chce, aby wyciągnąć luźny ząb mleczny, chwyć go mocno czystą chusteczką lub gazą i usuń go poprzez szybki skręt. Zastosuj delikatny nacisk na ranę czystą ściereczką lub gazą, aby zatrzymać krwawienie.

Co powinienem wiedzieć o ząbkowaniu?

Termin "ząbkowanie" odnosi się do procesu, gdy nowy ząb przebija dziąsło dziecka. Wiele dzieci nie doświadcza trudności z ząbkowaniem, ale niektóre dzieci narażone są na dyskomfort, rozdrażnienie i zwiększony ślinotok. Domowym sposobem, który może pomóc z dyskomfortem jest danie dziecku czegoś do gryzienia lub wilgotne okłady i masowanie dziąseł dziecka czystym palcem. Poza tym mogą być przydatne specjalne żele, ale nie powinny być nadużywane, a stosowane zgodnie z zaleceniami na ulotce. Leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen mogą być stosowane u dzieci odczuwających znaczny dyskomfort. Ważne jest, aby zrozumieć, że wysokie gorączki i biegunki nie są zwykle związane z ząbkowaniem i mogą być oznaką innego problemu lub infekcji. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli dziecko wykazuje takie objawy.

Czy możesz polecić jakieś zdrowe przekąski dla moich dzieci, które nie powodują próchnicy zębów?

Jedną z najzdrowszych przekąsek dla zębów dziecka jest ser. Badania wykazały, że sery Cheddar, Swiss, Mozzarella stymulują produkcję śliny, która chroni zęby przed kwasami. W związku z tym ser zaburza rozwój próchnicy, zwłaszcza kiedy jemy go między posiłkami lub bezpośrednio po posiłku. Inne zdrowe dla zębów przekąski to: świeże warzywa, świeże owoce i jogurt. Z napojów najzdrowsza dla zębów jest woda i niskotłuszczowe mleko. Do przekąsek, których należy unikać należą lepkie cukierki i napoje zawierające cukier, takie jak napoje gazowane. Jeśli Twoje dziecko musi jeść słodycze najlepiej jest je jeść z posiłkiem, a nie między posiłkami.

Moje dziecko ma 10 miesięcy i nadal nie ma żadnych zębów. Powinienem się niepokoić?

Zęby dzieci zaczynają się tworzyć przed urodzeniem i pojawiają się w ustach około szóstego miesiąca życia. Istnieje wiele przypadków, kiedy dzieci mają zęby już w czwartym miesiącu życia, a inne czekają na swój pierwszy ząb aż do pierwszych urodzin. Tak duże zróżnicowanie jest normalne. Stomatolodzy zaleca pierwszą wizytę dziecka u dentysty po skończeniu roku lub w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba. Na tej wizycie można omówić wszelkie wątpliwości dotyczące zębów Twojego dziecka.

Usłyszałem gdzieś, że jeśli moje dziecko straci ząb w wypadku należy umieścić go w mleku. Czy to prawda?

Gdy dziecko straci stały ząb najważniejsze jest, aby umieścić ząb z powrotem jak najszybciej. Należy to zrobić natychmiast, jeśli to możliwe na miejscu wypadku. Ząb powinien być podniesiony za koronę (nie dotykaj korzenia) i jeśli jest brudny należy szybko go spłukać. Następnie ząb należy umieścić z powrotem w miejscu, z którego został wybity i przetransportować dziecko do dentysty, który zszynuje ząb. Jeśli jest to niemożliwe, aby umieścić ząb na miejscu, należy trzymać go w cieczy, która zachowa żywe komórki ozębnej na powierzchni korzenia. Zimne mleko jest jednym z najlepszych sposobów.

Jaką dawkę promieniowania otrzymuje moje dziecko podczas stomatologicznych zdjęć rentgenowskich?

Dentyści są szczególnie uważni, aby zminimalizować ekspozycję na promieniowanie w badaniach stomatologicznych ich młodych pacjentów, które wymagają prześwietlenia. Z nowoczesnymi zabezpieczeniami ilość promieniowania otrzymana przy prześwietleniach rentgenowskich jest bardzo mała. Ryzyko jest znikome. W rzeczywistości dentystyczne zdjęcia rentgenowskie stanowią znacznie mniejsze ryzyko niż niewykryte i nieleczone problemy stomatologiczne. Ołowiane fartuchy na ciało i tarczycę pomagają chronić Twoje dziecko. Nowoczesny sprzęt i najnowsze technologie, takie jak cyfrowe prześwietlenia, wysoka czułość czujników, filtry są zaprojektowane tak, aby pomóc w minimalizowaniu nawet tej niewielkiej ilości promieniowania, które Twoje dziecko otrzyma.

Moja 10-letnia córka chce wybielić zęby. W jakim wieku można bezpiecznie wybielać zęby?

Przebarwienia szkliwa mogą prowadzić do obniżenia samooceny i jest to ważny powód do wybielania, ale powinno być ono przede wszystkim związane z bezpieczeństwem i odpowiednim wiekiem. Istnieje szeroka różnorodność dostępnych na rynku profesjonalnych produktów. Dobrze jest zasięgnąć profesjonalnego doradztwa przed użyciem ich przez dzieci. Istnieje wiele powodów przebarwień takich urazy, wady szkliwa lub “uroda” zębów. Lekarz może określić najlepszą metodę dostosowaną do każdej sytuacji lub ewentualnie wybielić pojedyncze zęby. Pełne wybielanie nie jest zalecane od razu po pojawieniu się stałych zębów i najlepiej zrobić to po konsultacji.

Jak działa lak szczelinowy ?

Lak szczelinowy to plastyczny – półpłynny materiał aplikowany na powierzchnie, w bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych. Po utwardzeniu lampą polimeryzacyjną lak twardnieje i zapobiega dostawaniu się resztek jedzenia do bruzd zębów co powoduje rozwój próchnicy. Aplikacja jest szybka i bezbolesna, pozwala zabezpieczyć zęby na wiele lat.

Czy powinienem wykonywać nitkowanie zębów mojego czteroletniego syna?

Tak, czyszczenie zębów raz dziennie przed szczotkowaniem usuwa osad i cząstki żywności, które nie mogą być usunięte przez samo szczotkowanie. Nić dentystyczna czyści przestrzenie między zębami i poniżej linii dziąseł. Aby zrobić to prawidłowo należy owinąć kawałek nici wokół środkowych palców, zostawiając wolny kawałek nici między nimi. Trzymając nić mocno między kciukiem i palcem wskazującym i delikatnie poruszając nią czyścić przestrzenie między zębami. Zakrzyw nić wokół zęba upewniając się, że docierasz pod dziąsła. Przesuń nić w górę i w dół kilka razy aby oczyścić zęby. Zawsze pamiętaj, aby używać nici za ostatnim zębem.

Mój nastoletni syn pije zbyt dużo napojów gazowanych. Czy napoje gazowane bez cukru są bezpieczne dla zębów?

Nie tylko cukier w napojach gazowanych przyczynia się do ubytków, ale też kwasowość (nawet w dietetycznych napojach gazowanych) demineralizuje szkliwo. Wiemy, że bakterie + cukier + częstotliwość + kwasowość = próchnica. Picie dietetycznych napojów gazowanych odejmuje tylko jeden czynnik. Wysoka kwasowość może charakteryzować wiele napojów w puszkach i butelkach, w tym wody lub herbaty z aromatami owoców i napoje energetyczne. Mycie zębów natychmiast po wypiciu napojów gazowanych nie pomoże. Szczotkowanie po ekspozycji na kwas będzie w jeszcze większym stopniu osłabiać szkliwo. Najbezpieczniejszym i najzdrowszym napojem jest woda.

Czy prześwietlenia radiologiczne zębów są naprawdę niezbędne dla mojego dziecka?

Prześwietlenie rentgenowskie jest istotnym i niezbędnym elementem wizyty stomatologicznej dziecka. Bez niego można przegapić pewne problemy dentystyczne. Zdjęcia RTG wykrywają znacznie więcej niż ubytki. Mogą być potrzebne, aby dowiedzieć się więcej o wyrzynających się zębach, pomagają diagnozować choroby kości, ocenić uszkodzenia lub zaplanować leczenie ortodontyczne. Brakujące lub dodatkowe zęby są zazwyczaj wykrywane przez prześwietlenie rentgenowskie. Wiele razy gdy problemy z zębami są wykrywane wcześniej, opieka stomatologiczna może być bardziej wygodna dla dziecka i bardziej przystępna dla Ciebie

Czym jest “butelkowa próchnica zębów” u dzieci?

"Butelkowa próchnica zębów" odnosi się do ubytków spowodowanych piciem płynów zawierających cukier z butelki dla niemowląt. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia są górne przednie zęby, ale także inne zęby mogą zostać naruszone. Aby uniknąć “butelkowej próchnicy zębów” nie kładź swojego dziecka do łóżka z butelką zawierającą coś innego niż woda. Inne płyny zawierają różne ilości cukru, począwszy od bardzo dużych ilości (np. soki owocowe) do mniejszych (np. mleko krowie). Dzieci są również narażone na ryzyko rozwoju "butelkowej próchnicy zębów" jeżeli piją płyny zawierające cukier przez dłuższy czas w ciągu dnia.

Opinie naszych pacjentów

Rafał, Białystok

29.09.2017
Z czystym sumieniem mogę polecić ten gabinet. Trafiłem do pana doktora z ogromnym bólem zęba. Regularnie chodzę do stomatologa, dbam o zęby. Okazało się, że leczenie kanałowe, które przechodziłem kilka miesięcy temu u innego dentysty...

Edyta, Białystok

01.10.2016
Pan doktor doradził mi implant stomatologiczny. Jestem bardzo zadowolona zarówno z przebiegu całej procedury, jak i efektu finalnego. Spodziewałam się ogromnego bólu, a odczułam tylko niewielki dyskomfort. Musiałam poczekać kilka miesięcy na mój nowy uśmiech,...

Kasia, Białystok

24.04.2016
Chciałam podzielić się swoją opinią o tym gabinecie, ponieważ pan doktor bardzo mi pomógł kiedy inni specjaliści rozkładali ręce. Już miałam umówioną inną wizytę w celu wyrwania zęba, którego "rzekomo" nie dało się uratować. Pan...

Agnieszka, Białystok

14.09.2015
Jestem wierną pacjentką. Nie znam lekarzy z lepszym podejściem do pacjenta! Każdemu pacjentowi poświęcają odpowiednią ilość czasu, robią dokładne badania na miejscu, posiadają bardzo nowoczesny sprzęt. Rok temu leczyłam w gabinecie kanałowo “szóstkę” i po...