85 732 95 65 zadzwoń

Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech

Przyjdź i przekonaj się osobiście jak Twój uśmiech może być piękny!

FAQ

Stomatologia ogólna


Borykam się z owrzodzeniami w jamie ustnej od wielu lat. Czym one są i czy można zrobić coś żeby je wyleczyć?

Owrzodzenia w jamie ustnej nazywane są aftami. Pojawiają się one w ciągu jednego lub dwóch dni, a goją się zwykle 7-14 dni, co może być bolesne i irytujące. Nie do końca wiadomo co powoduje owrzodzenia, ale nie są one zaraźliwe, przez co są całkowicie inne niż opryszczka, która występuje na zewnątrz warg i jest spowodowana przez wirusa. Dyskomfort spowodowany z aftami może być złagodzony poprzez specjalne płukanki i steroidowe maści do stosowania miejscowego. Twój dentysta na pewno przepisze Ci te leki po konsultacji.

Moje zęby są wrażliwe, kiedy piję coś zimnego. Co mogę z tym zrobić?

Może być wiele przyczyn wrażliwości zębów. Obejmują one: próchnicę, uszkodzone wypełnienia i odsłoniętą strukturę korzenia. Najlepiej jest odwiedzić dentystę, aby ustalić przyczynę. Jeśli występuje próchnica lub uszkodzone plomby, problem powinien być ustalony przez lekarza stomatologa. Jeśli problemem jest odsłonięta struktura korzenia istnieje wiele rozwiązań np. lakierowanie. Istnieją też domowe rozwiązania tych dolegliwości takie jak żele i pasty z fluorem.

Nie podobają mi się przestrzenie między moimi przednimi zębami. Co mogę zrobić?

Przed przedstawieniem dostępnych opcji, musimy ustalić dlaczego masz te przestrzenie. W zależności od indywidualnych okoliczności możemy zaproponować wymianę wypełnień kompozytowych, licówki porcelanowe, korony lub mosty porcelanowe. Odwracalną opcją jest doklejenie materiału kompozytowego do istniejącego zęba. W większości wypadków to rozwiązanie nie wymaga usunięcia jakiejkolwiek części zęba. Nowe materiały są w stanie naśladować naturalną strukturę zęba bardzo realistycznie

Chciałbym poprawić swój uśmiech. Jakie mam opcje?

Jest wiele dostępnych opcji takich jak wybielanie, korony i licówki porcelanowe. Każda zmiana musi być poprzedzona właściwą diagnozą, oceną poszczególnych aspektów, jak także naszych oczekiwań co do estetyki i uśmiechu. Niekiedy wystarczy minimalna interwencja. Mamy wszystkie narzędzia diagnostyczne, wiedzę i doświadczenie, aby przedstawić Państwu wszystkie opcje leczenia, z których wspólnie wybierzemy najlepszą opcję dla wymarzonego uśmiechu.

Nie byłem u dentysty 10 lat, ponieważ nie odczuwałem żadnych dolegliwości. Czy zęby nie powinny boleć kiedy jest jakiś problem?

Często ubytki nie zaczynają boleć, dopóki nie są bardzo duże. Ponadto przy chorobach dziąseł najczęściej w ogóle nie odczuwamy bólu, więc można dostrzec problem dopiero gdy zęby stają się ruchome, a wówczas na uratowanie zębów może być już za późno. Jeśli chodzi o raka jamy ustnej, to też nie zawsze daje on dolegliwości bólowe. Powinieneś zgłosić się na kompleksowe badanie, które uwzględni wykonanie zdjęć RTG, żeby mieć pewność, że nie rozwinęły się żadne problemy, o których nie wiesz.

Jak mogę zmniejszyć przestrzenie pomiędzy moimi przednimi zębami bez aparatu ortodontycznego lub koron?

Jednym z najlepszych sposobów, aby zamknąć przestrzeń między przednimi zębami jest przyklejenie żywicy kompozytowej do naturalnej struktury zębów, aby zmienić ich szerokość. Technika ta wymaga minimalnego naruszenia struktury zęba (wytrawianie), a zatem nie ma wpływu na wytrzymałość i żywotność naturalnych zębów. Dentysta dobiera materiał kompozytowy spośród różnych odcieni, upewniając się, że uzupełnienie dopasuje się do reszty uzębienia. Żywica kompozytowa staje się przedłużeniem naturalnego zęba, a różnica między nimi jest niezauważalna. Ta opcja leczenia zapewnia doskonałe rezultaty estetyczne, a jednocześnie jest całkowicie odwracalna, szybka I korzystniejsza ekonomicznie w porównaniu do aparatu ortodontycznego lub koron porcelanowych.

Myślałem, że ubytki są problemem dzieci, a nie dorosłych. Czy jako dorosły mogę nadal mogę być narażony na próchnicę?

Tak długo jak masz zęby są one narażone na ubytki, które wynikają z obecności bakterii w jamie ustnej. Bakterie żywią się węglowodanami i uwalniają kwas, który rozpuszcza struktury zęba. Wraz z wiekiem rośnie tendencja do pojawiania się ubytków wokół starych wypełnień i koron lub na powierzchni korzeni odsłoniętych w wyniku zaniku dziąseł. Ludzie, którzy cierpią na suchość w jamie ustnej zazwyczaj cierpią na więcej problemów niż ludzie z prawidłowym przepływem śliny. Każdy ma bakterie w jamie ustnej, więc jeśli nadal masz zęby i spożywasz węglowodany, nadal jesteś narażony na próchnicę.

Czy można zapobiec rakowi jamy ustnej?

Twój stomatolog przy każdej wizycie powinien wykonać rutynowe sprawdzanie oznak raka jamy ustnej. Powinieneś poinformować swojego dentystę o wszelkich nietypowych zmianach koloru w jamie ustnej (czerwone lub białe obszary), nieprawidłowych naroślach, owrzodzonych obszarach, które się nie goją, drętwieniu, bólu lub jakichkolwiek problemach z żuciem lub połykaniem. Rak jamy ustnej często umiejscawia się na języku i pod nim, na podniebieniu miękkim, ale może występować w dowolnych tkankach miękkich w całej jamie ustnej. Ludzie pijący alkohol lub palący papierosy są bardziej narażeni na raka jamy ustnej, ale może on dotknąć każdego, dlatego wczesne wykrycie jest bardzo ważne

Czy to prawda, że ząb złamany podczas wypadku można przykleić?

Złamanie zęba jest częstym urazem dentystycznym. Należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem, aby zwiększyć szansę na sukces w takiej sytuacji. Jeśli to możliwe należy znaleźć fragmenty zębów I przemyć je wodą. W niektórych sytuacjach fragmenty zęba mogą być użyte przy rekonstrukcji. Jeśli takie rozwiązanie jest niemożliwe, ząb można odzyskać z doskonałymi wynikami estetycznymi, przy pomocy materiału kompozytowego. Jeśli złamanie jest poważne może być konieczne leczenie kanałowe i ewentualne wykonanie koorony porcelanowej. Pamiętaj, że większości stomatologicznych urazów sportowych można uniknąć stosując ochraniacz szczęki.

Czy dodatkowa fluoryzacja zębów pomaga zapobiegać próchnicy, czy może jest wystarczająco fluoru w pastach do zębów?

Fluoryzacja obniża ilość ubytków lepiej niż jakakolwiek inna metoda zapobiegania próchnicy. Jednak zbyt intensywna fluoryzacja może spowodować nieestetyczne plamy na zębach. Woda znajdująca się w wodociągach w naszym regionie ma optymalną zawartość fluoru, więc używanie dodatkowo pasty do zębów, która również go zawiera, jest wystarczające dla większości ludzi. Jednakże dla dodatkowej ochrony jamy ustnej nastolatków i dorosłych codzienne płukanie płynami z zawartością fluoru jest również korzystne. Należy skonsultować się z dentystą, aby określić jak dużo fluoru potrzebujesz.

Czy sportowe ochraniacze na zęby są konieczne?

W celu ochrony Twojego uśmiechu podczas zajęć sportowych ochraniacz szczęki ma kluczowe znaczenie. Właściwie dopasowany ochraniacz szczęki pomoże złagodzić wpływ urazów. Ochraniacze chronią przed urazami złamania zębów, szczęki i żuchwy lub przecięciami wargi i języka. Lekarz dentysta wraz z technikiem dentystycznym mogą stworzyć ochraniacz dla Ciebie lub Twojego dziecka, który będzie indywidualnie dopasowany do szczęki.

Czy w czasie ciąży mogę poddawać się zabiegom stomatologicznym?

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że zdrowie jamy ustnej kobiet w ciąży może mieć wpływ na zdrowie ich dzieci. W czasie ciąży możesz wykonywać zabiegi stomatologiczne. Zawsze poinformuj o ciąży swojego stomatologa.

Opinie naszych pacjentów

Rafał, Białystok

29.09.2017
Z czystym sumieniem mogę polecić ten gabinet. Trafiłem do pana doktora z ogromnym bólem zęba. Regularnie chodzę do stomatologa, dbam o zęby. Okazało się, że leczenie kanałowe, które przechodziłem kilka miesięcy temu u innego dentysty...

Edyta, Białystok

01.10.2016
Pan doktor doradził mi implant stomatologiczny. Jestem bardzo zadowolona zarówno z przebiegu całej procedury, jak i efektu finalnego. Spodziewałam się ogromnego bólu, a odczułam tylko niewielki dyskomfort. Musiałam poczekać kilka miesięcy na mój nowy uśmiech,...

Kasia, Białystok

24.04.2016
Chciałam podzielić się swoją opinią o tym gabinecie, ponieważ pan doktor bardzo mi pomógł kiedy inni specjaliści rozkładali ręce. Już miałam umówioną inną wizytę w celu wyrwania zęba, którego "rzekomo" nie dało się uratować. Pan...

Joanna, Białystok

11.09.2015
Szczerze polecam ten gabinet. Nie tylko ze względu na świetne wyposażenie (zdjęcia RTG na miejscu, profesjonalny sprzęt), ale także kompetentnych stomatologów, którzy swoją pracę wykonują bez zarzuty, a do tego w miłej atmosferze. Ogromną uwagę...