Witamy w najnowszym artykule na blogu najlepszego gabinetu stomatologicznego w Białymstoku. Wracamy do temat implantów. Dzisiaj pomówimy o odbudowie zęba pod implant zębowy. Zapraszamy do lektury wpisu na blogu Edent Klinika Implantologiczna.
Czym jest zabieg Sinus Lift?
Zabieg Sinus Lift jest zabiegiem podniesienia dna zatoki, sterowaną regenerację czy implantację kości. Czasami zdarza się tak, że powstaje brak zęba pod zatoką szczękową i wtedy zaczyna się proces ubywania kości. Jest to jednoznaczne z tym, że zatoka powiększa się i zajmuje ona miejsce korzeni zębowych i kości wyrostka zębodołu. Przez taką sytuację może nastąpić sytuacja, w której implant zębowy może być wszczepiony niewystarczająco głęboko, co oczywiście odbije się na jego stabilności. Aby uniknąć takiej sytuacji stosuje się zabieg podniesienia dna zatoki. Dzięki temu zabiegowi możemy zadbać o stabilność implantu, który chcemy wstawić.
Jak wygląda zabieg podniesienia dna zatoki?
Są dwie metody wykonania zabiegu sinus lift. Są to metody: otwarta oraz zamknięta. Gdy stosowana jest metoda otwarta to wygląda w ten sposób, że chirurg-stomatolog musi utworzyć otwór w kości, która otacza zatokę po to aby oddzielić od kości błonę śluzową. Następnym krokiem jest włożenie w powstałe miejsce kości lub materiał kościozastępczy. Teraz do gry wkracza czas. Po upływie około 6 miesięcy implant oraz biomateriał stworzą stabilne podłoże dla nowego zęba. Tą metodę (otwartą) stosuje się w sytuacji gdy grubość kości wynosi mniej niż 6-7 milimetrów. Ta metoda daje możliwość podniesienia dna zatoki od 5 do 8 milimetrów.
Drugą metodą jest metoda zamknięta. Jest ona mniej inwazyjna, ale ma ona mniejsze efekty. Przy tej metodzie dno zatoki może zostać podniesiona od 3 do 3,5 milimetra. Zabieg ten polega na włożeniu materiału do zatoki szczękowej przez wyrostek zębodołowy. Dzięki temu jest on o wiele mniej inwazyjny.
Kto powinien poddać się zabiegowi podniesienia zatoki szczękowej?
Sinus Lift jest rozwiązaniem dla osób, które posiadają trudne warunki uzębienia. Inaczej mówiąc – jest on dla osób dla których niemożliwe jest wprowadzenie implantu przez zanik kości. Z drugiej strony – oczywiście istnieją przeciwwskazania do zabiegu podniesienia zatoki szczękowej. Są to takie same przeciwwskazania jak przy stosowaniu implantów. Jest to cukrzyca, nowotwory, choroby układu nerwowego lub zaburzenia psychiczne.
Następnym razem pomówimy o przeszczepie kości. Warto śledzić nasz blog oraz jeszcze bardziej warto skontaktować się z naszym Białostockim gabinetem stomatologicznym. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z Edent Klinika Implantologiczna, w której znajdziesz najlepszych specjalistów w postaci dentystów w prawdziwego zdarzenia.
Edent to gabinet stomatologiczny w Białymstoku, który posiada wieloletnie doświadczenie. Na naszym blogu będziemy przedstawiać Państwu ciekawostki oraz porady z zakresu dentystyki. Dzisiaj napiszemy o „zębach mądrości” inaczej mówiąc, o ósmych zębach. Czy należy je usuwać? Zapraszamy do lektury.
Kto podejmuje decyzję o usunięciu ósemek?
Osoba, która powinna podjąć decyzję o usunięciu zębów mądrości to Twój stomatolog (w Białymstoku – Edent).
Co to są zęby mądrości?
Z technicznego punktu widzenia – zęby mądrości to ósme zęby licząc od pierwszego, trzecie zęby trzonowe. Trzeba od razu zaznaczyć, że nie wszyscy mamy ósemki. Zanikają one w procesie ewolucji człowieka. Od czego to zależy? Od zawiązków zębowych.
Jak wyrastają zęby mądrości?
W odróżnieniu od reszty naszych zębów, zęby mądrości mogą rosnąć w bardzo różny sposób. U części osób wyżynają się one bez problemu, tak jak cała reszta zębów. Lecz u innych potrafią one zostać zatrzymane w kości żuchwy lub szczęki. Mogą też rosnąć tak jak inne, lecz nie do końca- pozostają wyrżnięte nie w pełni. Częstym przypadkiem jest też to, że ósemki są przechylone i rosną w stronę siódemek lub w stronę policzka. Zęby mądrości często potrafią być źródłem problemów zgryzu (przez wyrastanie w inną stronę niż powinien), próchnicy lub stanów zapalnych.
Bywają też przypadki, gdzie wyrzynanie ósemek może powodować pojawienie się torbieli lub ucisku na pęczek nerwowy. Jest to niesamowicie bolesna sytuacja.
Co sprawdza dentysta przed usunięciem zębów mądrości?
W kwestii naszych zębów należy zaufać specjalistom. Przed usunięciem ósemek stomatolog powinien wykonać takie kroki jak wywiad z pacjentem. Następnie ocenia on budowę, stopnia wyrżnięcia oraz to w jaki sposób ustawia się ósemka względem innych zębów. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tych rzeczy to zdjęcie.
Czy czasami nie usuwamy zębów mądrości?
Oczywiście jeżeli nie występują żadne z wyżej wymienionych objawów nie występują i ósemki wyszły w poprawny sposób, nie oddziałują na inne zęby w sposób negatywny oraz nie ma przy nich problemów z próchnicą to można zostawić zęby mądrości. Czasami są one wykorzystywane do zastąpienia siódemek, które trzeba usunąć.
Szczerze mówiąc, jednak o wiele częściej jest bardzo dużo przesłanek to usunięcia ósemek. Wtedy nie należy z tym zwlekać. Pozwoli to na uniknięcie wielu, o wiele poważniejszych, konsekwencji.
Na naszym blogu będziemy Państwu przedstawiać opinię naszych pacjentów, którzy przeszli zabieg, o którym piszemy. Pozwoli to Państwu na zapoznanie się z naszą Kliniką oraz ich opiniami. Dzisiaj swoją historię opowie Karol, który w trakcie jednego zabiegu miał usunięte dwie ósemki. Zapraszamy.
Do doktora Wojciecha z Edent trafiłem dzięki swojej narzeczonej. Ona o wiele wcześniej już Mu zaufała. Wydawało mi się, że nie mam problemów z zębami, aż w pewien weekend zaczęła bardzo mnie boleć lewa część twarzy. Po sprawdzeniu okazało się, że moja dolna ósemka wyrzyna się prosto w policzek. Doczekałem do poniedziałku i z samego rana pojechałem na Niedźwiedzią, żeby sprawdzić co i jak. Zostałem wypytany o wszystko co możliwe oraz zrobiono mi zdjęcie. Okazało się, że mam dwie ósemki do usunięcia – obie po lewej stronie. Dodatkowo miałem jeszcze stan zapalny. Dostałem receptę na antybiotyk i umówiłem się na piątek. Szczerze – bałem się niemiłosiernie. Później okazało się, że nie miałem czego. Wyrwanie aż dwóch zębów trwało naprawdę krótko i nic nie czułem! Znieczulenie zostało wykonane naprawdę dobrze. Nie umiem nawet wymyślić złego słowa na pracę Kliniki. Doktor Wojtek Bekiesz jest bardzo miłym i pogodnym człowiekiem. Oczywiście najważniejsze jest to, że jest mega-profesjonalny. Po usunięciu tych nieszczęsnych zębów zostałem pełną listę zaleceń jak mam teraz się zachowywać – co jeść itd. Dostosowałem się do tego i teraz jest świetnie! Mówiąc teraz do wszystkich, którzy się boją dentysty – też się bałem. Lecz dzięki Klinice Edent przestałem się bać – z Nimi nie ma czego 🙂 Dziękuję Wam serdecznie!
Karol
Jak Państwo możecie zobaczyć – nie ma się czego bać. Może być tylko lepiej. Nasz gabinet znajduje się w Białymstoku. Stawiamy na profesjonalizm i piękny uśmiech. Mamy bardzo duże doświadczenie i dzięki temu możemy zapewnić Państwu dobrą opiekę. Zapraszamy serdecznie do kontaktu oraz umawianie się na wizyty.