Zalecenia po zabiegu

usunięcia zatrzymanego zęba

Edent - Stomatolog Białystok

Chirurgiczne usunięcie zatrzymanych zębów jest poważnym zabiegiem chirurgicznym. Opieka pooperacyjna jest bardzo ważna. Niepotrzebny ból, powikłania infekcje i obrzęk mogą być zminimalizowane jeśli będziemy starannie przestrzegać instrukcji chirurga i jego zaleceń.

Podstawowa opieka

Opatrunek uciskowy nad obszarem chirurgicznej ingerencji powinien zostać utrzymany przez co najmniej pół godziny. Po tym czasie, można usunąć opatrunek. Należy go wymienić, jeśli krwawienie nie ustępuje. Należy unikać energicznego płukania ust, ssania lub dotykania obszaru rany po operacji. To może spowodować usunięcie skrzepu i zapoczątkować ponowne krwawienie. Rozpocznij dietę składającą się z płynów i miękkich pokarmów, tak szybko jak to możliwe.

Weź przepisane leki przeciwbólowe z jedzeniem, jak tylko zaczniesz odczuwać dyskomfort lub ból. Zazwyczaj pokrywa się to z ustępowaniem działania środka znieczulającego. Ogranicz swoją aktywność fizyczną w dniu zabiegu i powróć do normalnej aktywności, gdy będziesz czuć się komfortowo. Umieść okłady z lodu na bokach twarzy, w miejscu gdzie wykonano zabieg. Zapoznaj się z rozdziałem o obrzękach w celu zrozumienia zasad postępowania z obrzękami. Jeśli nagle usiądziesz lub staniesz z pozycji leżącej możesz doświadczyć zawrotów głowy.

Jeśli leżałeś podczas operacji posiedź przez jedną minutę zanim wstaniesz.

Nie pal tytoniu po zabiegu. Nie czekaj do następnej wizyty w razie pytań lub komplikacji. Zadzwoń do naszego gabinetu w celu uzyskania pomocy.

Krwawienie

Po operacji należy spodziewać się krwawienia. Niewielkie krwawienie, sączenie lub zaczerwienienie w ślinie nie jest rzadkością. Nadmierne krwawienie może być kontrolowane przez wypłukanie lub wytarcie wszystkich starych skrzepów z twoich ust, a następnie umieszczenie opatrunku uciskowego – sterylnej gazy bawełnianej nad obszarem zabiegu i mocne przygryzienie przez trzydzieści minut. Jeśli jest to konieczne, należy powtórzyć te czynności. Aby zminimalizować dalsze krwawienie usiądź prosto i unikaj niepotrzebnego ruchu. Jeśli krwawienie nie ustąpi, skontaktuj się z nami w celu dalszych instrukcji.

Obrzęk

Obrzęk jest zwykle proporcjonalny do ingerencji w nasze tkanki podczas operacji. Obrzęki wokół ust, policzków, oczu i boków twarzy nie są rzadkością. Jest to normalna reakcja ciała po zabiegu. Obrzęk nie będą widoczne 14 dni po operacji, a osiągną swoje maksimum 2 – 3 dnia po operacji. Można je minimalizować poprzez natychmiastowe chłodzenie. Przyłóż woreczki z lodem do policzka, w miejscu gdzie został wykonany zabieg. Po 48 godzinach od operacji lód nie daje efektu. Jeśli obrzęk lub sztywność szczęki utrzymuje się przez kilka dni, nie ma powodu do niepokoju. Jest to normalna reakcja po zabiegu. Zastosowanie ciepłych okładów trzydzieści sześć godzin po operacji, zmniejszy obrzęk i sztywność. Należy spać z głową na dwóch poduszkach przez 2 – 3 dni po zabiegu.

Ból

Dorośli pacjenci z umiarkowanym bólem mogą przyjąć jedną lub dwie tabletki Paracetamolu lub Ibuprofen co trzy do czterech godzin, mogą być przyjmowane co 3 – 6 godzin. Prosimy o kontakt z naszym gabinetem jeśli masz jakiekolwiek pytania przed spożyciem jakichkolwiek leków. Na silny ból, należy przyjąć przepisane na receptę leki zgodnie z zaleceniami. Leki na receptę mogą powodować senność i spowolnić refleks. Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn. Unikaj napojów alkoholowych. Ból lub dyskomfort po operacji powinny ustępować z dnia na dzień. Jeśli ból nie ustępuje należy skontaktować się z naszym gabinetem. Nie czekaj na silny ból zanim zaczniesz brać leki. Jak tylko poczujesz jakiekolwiek dolegliwości zacznij przyjmować leki. Ciężki ból jest bardzo trudny do pokonania.

Dieta

Poszerzaj swoją dietę w miarę jak będziesz czuł się bardziej komfortowo. Staraj się unikać słomek, jeśli to możliwe, pij ze szklanki. Ssanie może spowodować więcej krwawienia. Możesz jeść miękkie rzeczy żując po drugiej stronie niż ta, na której miałeś zabieg. Należy unikać bardzo gorących lub zimnych pokarmów. Wysokokaloryczne jedzenie z dużą ilością białka jest bardzo ważne. Staraj się jeść regularnie. Należy zapobiec odwodnieniu pijąc dużo wody, soków lub ulubionych napojów np. herbata. W związku z utrudnieniami w przyjmowaniu stałych pokarmów, należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Pij co najmniej 6 – 8 szklanek dziennie. Odżywiając się prawidłowo szybciej nabierzesz sił.

Higiena jamy ustnej

Nie należy płukać ust do następnego dnia po zabiegu. Wieczorem po operacji można delikatnie umyć zęby. Dzień po zabiegu należy rozpocząć płukanie ciepłą wodą zmieszaną z solą co najmniej 5 – 6 razy dziennie, zwłaszcza po jedzeniu.

Krwiaki

W niektórych przypadkach w raz z obrzękiem występują krwiaki – przebarwienia skóry. Rozwój czarnych, niebieskich, zielonych lub żółtych przebarwień wynika z krwi rozprzestrzeniającej się pod tkankami. Jest to normalne zjawisko pooperacyjne, które może pojawić się 2 – 3 dni po operacji. Może to również wystąpić w miejscach wstrzyknięcia znieczulenia, na ramieniu lub ręce. Jeśli pojawia się ból, zaczerwienienie, lub twardość, prosimy o kontakt z naszym gabinetem. Zastosowanie wilgotnego, ciepłego ręcznika na taki miejsca przyspieszy wchłanianie krwiaka.

Antybiotyki

Jeśli zostały przypisane antybiotyki, przyjmuj tabletki lub płyn zgodnie z zaleceniami. Ważne jest, aby przyjmować antybiotyk w regularnych odstępach czasu. Antybiotyki mają za zadanie pomóc w zapobieganiu lub leczeniu aktywnych infekcji. Zaprzestań stosowania antybiotyków w przypadku wysypki lub innej niekorzystnej reakcji. Zadzwoń do naszego gabinetu, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Nudności i wymioty

W przypadku nudności i/lub wymiotów po operacji, nie przyjmuj niczego (nawet zwykłej wody), aż mdłości ustąpią. W takim momencie należy wstrzymać się z przyjmowaniem przypisanych leków. Po ustąpieniu przypadłości należy spróbować przyjąć płyny takie jak sok jabłkowy, woda, herbata. Należy wypić szklankę powoli, w ciągu piętnastu minut. Jeśli nudności nie będą się powtarzały zalecane jest przyjmowanie delikatnych pokarmów przez następne 6 – 8 godzin (np. twaróg). Leki przeciwbólowe mogą być przyjęte jeśli wymioty ustaną. Jeśli masz nudności i wymioty, które utrzymują się dłużej niż 12 godzin, prosimy o kontakt z gabinetem.

Inne komentarze:

Jeśli występuje drętwienie ust, brody, lub języka nie ma powodu do niepokoju. Jest zwykle tymczasowe. Trzeba mieć świadomość, że jeśli wargi lub język są odrętwiałe, można je przegryźć nie czując tego. Zadzwoń do naszego gabinetu, jeśli masz jakiekolwiek pytania.

Niewielkie podwyższenie temperatury bezpośrednio po zabiegu jest normalne i nie jest rzadkością. Jeśli temperatura utrzymuje się, należy powiadomić lekarza. Dla zmniejszenia gorączki można przyjąć Paracetamol lub Ibuprofen.

Kąciki ust mogą wysychać i pękać. Wargi powinny być nawilżane.

Często występuje ból gardła i ból przy przełykaniu. Te objawy ustępują w ciągu 2 – 3 dni.

Sztywność (TRIMUS) mięśni szczęki może powodować trudności w otwarciu ust przez kilka dni po zabiegu. Jest to normalna sytuacja pooperacyjna, które powinna ustąpić po jakimś czasie. Okłady wilgotnym, ciepłym ręcznikiem rozluźnią mięśnie i zlikwidują sztywność.

Na koniec

Chirurg może zastosować szwy, aby zminimalizować pooperacyjne krwawienie i pomóc w gojeniu tkanek. Czasami dzieje się tak, że wypadają, nie jest to jednak powodem do niepokoju. Jeśli lekarz zastosował niewchłanialne szwy, zostaną one usunięte około tygodnia po zabiegu. Usunięcie szwów nie daje żadnych dolegliwości, więc nie należy się martwić. Po usuniętym zębie pozostanie wgłębienie. Jama ustna stopniowo będzie się leczyć i w ciągu miesiąca nastąpi wypełnienie nową tkanką. W tym czasie obszar ten powinien być utrzymywany w czystości, zwłaszcza po posiłkach. Wskazane jest płukanie wodą z solą. Pamiętaj, że Twój przypadek jest indywidualny. Omawiaj swoje problemy z osobami, które najbardziej mogą Ci pomóc, czyli lekarzami. Szczotkowanie zębów jest wskazane, po prostu unikaj pasty do zębów przez kilka pierwszych dni i bądź bardzo delikatny w miejscach gdzie nastąpiła ingerencja chirurgiczna.

Suchy zębodół

Tworzy się gdy skrzep krwi przedwcześnie wypadnie z zębodołu. Objawy bólu w miejscu zabiegu chirurgicznego, mogą wystąpić 2 – 3 dni po zabiegu. Zadzwoń do gabinetu jeśli to nastąpi. Bezpośrednio po zabiegu ogranicz aktywność fizyczną do minimum, ponieważ może ona spowodować zwiększone krwawienie.