Zalecenia po zabiegu

usunięcia zęba

Edent - Stomatolog Białystok

Po usunięciu zęba lub zębów ważne jest utworzenie się skrzepu, aby zatrzymać krwawienie i rozpocząć proces gojenia. To dlatego należy zagryzać gazik przez 30 – 45 minut po zabiegu.

Jeżeli krwawienie lub sączenie nadal występuje, należy umieścić kolejną gazę i przygryzać mocno przez kolejne 30 minut. Być może trzeba będzie powtórzyć to kilka razy. Po uformowaniu skrzepu krwi ważne jest, aby go nie usuwać, ani nie dotykać gdyż wspomaga gojenie. Nie należy energicznie płukać ust, używać słomek, palić, ani pić napojów gazowanych, przez co najmniej 72 godziny. Działania te mogą usunąć skrzep i opóźnić proces gojenia. Należy ograniczyć intensywne ćwiczenia przez następne 24 godziny, ponieważ spowoduje to wzrost ciśnienia krwi i może prowadzić do zwiększonego krwawienia.

Obrzęk

Obrzęk jest zwykle proporcjonalny do ingerowania w nasze tkanki podczas operacji. Obrzęki wokół ust, policzków, oczu i boków twarzy nie są rzadkością. Jest to normalna reakcja ciała po zabiegu. Obrzęk nie będą widoczne przez 1 – 2 dni po operacji, a osiągną swoje maksimum 2 – 3 dni po operacji. Można je minimalizować poprzez natychmiastowe chłodzenie. Przyłóż woreczki z lodem do policzka, w miejscu gdzie został wykonany zabieg. Po 48 godzinach od operacji lód nie daje efektu. Jeśli obrzęk lub sztywność szczęki utrzymuje się przez kilka dni, nie ma powodu do niepokoju. Jest to normalna reakcja po zabiegu. Trzydzieści sześć godzin po operacji, zastosowanie ciepłych okładów zmniejszy obrzęk i sztywność.

Ból

Dorośli pacjenci z umiarkowanym bólem mogą przyjąć jedną lub dwie tabletki Paracetamolu lub Ibuprofen co trzy do czterech godzin, mogą być przyjmowane co 3 – 6 godzin. Prosimy o kontakt z naszym gabinetem jeśli masz jakiekolwiek pytania przed spożyciem jakichkolwiek leków. Na silny ból, należy przyjąć przepisane na receptę leki zgodnie z zaleceniami. Leki na receptę mogą powodować senność i spowolnić refleks. Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn. Unikaj napojów alkoholowych. Ból lub dyskomfort po operacji powinny ustępować z dnia na dzień. Jeśli ból nie ustępuje należy skontaktować się z naszym gabinetem. Nie czekaj na silny ból zanim zaczniesz brać leki. Jak tylko poczujesz jakiekolwiek dolegliwości zacznij przyjmować leki. Ciężki ból jest bardzo trudny do pokonania.

Dieta

Pij dużo płynów i jedz pożywne, miękkie jedzenie w dniu ekstrakcji. Możesz jeść normalnie, jak tylko poczujesz się komfortowo. Ważne jest, aby wznowić normalne procedury stomatologiczne po 24 godzinach. Powinno to obejmować szczotkowanie i nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie. To przyspieszy gojenie i pomoże zachować jamę ustną w czystości i świeżości. Jeśli wiele zębów zostało usuniętych i wstawiono protezę, nie zdejmuj protezy przez pierwsze 24 godziny. Jeśli zostały wstawione tymczasowe protezy, ból może się rozwijać. W większości przypadków kolejna wizyta u dentysty jest zaplanowana od 24 do 48 godzin po zabiegu, w jej trakcie stomatolog wprowadzi niezbędne korekty protezy w celu złagodzenia ucisku na dziąsła. Niezastosowanie się do tego może poskutkować poważnymi ranami wywołanymi przez protezy i przedłużyć proces gojenia. Upewnij się, że masz zaplanowaną konsultację w gabinecie stomatologicznym w ciągu 48 godzin po zabiegu. Nie należy płukać ust w pierwszym dniu po operacji lub gdy nadal występuje krwawienie. Po pierwszym dniu używaj płukanek z ciepłej wody z solą co 4 godziny (Pół łyżeczki soli rozpuścić w szklance letniej wody) po posiłkach, aby wypłukać cząstki żywności i zanieczyszczeń, które mogą zalegać w miejscu po zabiegu. Po konsultacji z dentystą w celu dostosowania protezy należy ją wyjąć i przepłukać 3 do 4 razy na dobę. Pamiętaj, aby czyścić swoje nowe protezy 3 razy dziennie. Ograniczyć swoją dietę do płynów i miękkich pokarmów, które nie będą wymagały zbędnego gryzienia. Będziesz mógł powrócić do swojej diety w miarę gojenia się ran.

Usunięcie wielu zębów w tym samym czasie jest całkiem inne niż ekstrakcja jednego lub dwóch zębów. Ponieważ kości muszą być ukształtowane i wygładzone przed wstawieniem protezy, mogą wystąpić następujące objawy: obrzęk i zasinienia wokół oczu i na szyi. Zastosowanie wilgotnego ciepłego ręcznika pomoże szybciej wyeliminować przebarwienia. Ręcznik powinien być podawany w sposób ciągły tak długo, jak to możliwe rozpoczynając 36 godzin po operacji (należy pamiętać, że zimne okłady stosuje się tylko w ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu). Może wystąpić ból gardła spowodowany obrzękiem mięśni gardła. Jest to normalne i powinno ustąpić w ciągu 2 – 3 dni. Kąciki ust mogą wysychać i pękać. Nawilżaj usta balsamami lub wazeliną. Może nastąpić nieznaczne podwyższenie temperatury do 24 – 48 godzin po zabiegu. Jeśli temperatura jest podwyższona dłużej należy skontaktować się z naszym gabinetem. Twoje nowe protezy mogą być za luźne lub niewygodne. Jest to bardzo powszechna sytuacja i zostaną poprawione przez lekarza stomatologa podczas kolejnej wizyty.