Zalecenia po zabiegu

przeszczepu kości lub dziąsła

Edent - Stomatolog Białystok

Po zabiegu przeszczepu kości unikaj intensywnego płukania, plucia, lub dotykania ran. W operowanym miejscu może być założonych wiele szwów, nie próbuj ich usuwać. Jeśli szwy wypadną nie wpadaj w panikę, zadzwoń do naszego gabinetu w celu uzyskania instrukcji.

Krwawienie

Krwawienie lub zaczerwienienie w ślinie jest normalne w ciągu 24 godzin. Nie powinno występować nadmiernie, ale może być zatamowane poprzez przygryzienie sterylnej gazy bawełnianej umieszczonej bezpośrednio na ranie przez 30 minut. Jeśli krwawienie nie ustąpi, zadzwoń po dalsze instrukcje.

Obrzęk

Bardzo łagodny obrzęk jest normalnym zjawiskiem po zabiegu. Aby zminimalizować obrzęk zastosuj woreczek z lodem lub ręcznik wypełniony lodem przykładając go do policzka w miejscu zabiegu. W miarę możliwości staraj się chłodzić to miejsce przez 48 godzin po zabiegu.

Dieta

Pij dużo płynów. Unikaj gorących płynów lub potraw. Bezpośrednio po zabiegu ogranicz się do picia i miękkich pokarmów. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, powinieneś powrócić do normalnej diety tak szybko jak jest to możliwe.

Ból

Dorośli pacjenci z umiarkowanym bólem mogą przyjąć jedną lub dwie tabletki Paracetamolu lub Ibuprofen co trzy do czterech godzin, mogą być przyjmowane co 3 – 6 godzin. Prosimy o kontakt z naszym gabinetem jeśli masz jakiekolwiek pytania przed spożyciem jakichkolwiek leków. Na silny ból, należy przyjąć przepisane na receptę leki zgodnie z zaleceniami. Leki na receptę mogą powodować senność i spowolnić refleks. Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn. Unikaj napojów alkoholowych. Ból lub dyskomfort po operacji powinny ustępować z dnia na dzień. Jeśli ból nie ustępuje należy skontaktować się z naszym gabinetem. Nie czekaj na silny ból zanim zaczniesz brać leki. Jak tylko poczujesz jakiekolwiek dolegliwości zacznij przyjmować leki. Ciężki ból jest bardzo trudny do pokonania.

Antybiotyki

Pamiętaj, aby wziąć przepisane antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiec zakażeniu. Jeśli lekarz nie przepisał antybiotyków po operacji, być może nie było to konieczne lub otrzymałeś odpowiednią dawkę przed zabiegiem.

Higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna do odpowiedniego leczenia. W noc po zabiegu należy użyć zalecanej płukanki Eludril przed snem. Dzień po zabiegu Eludril należy stosować min. trzy razy dziennie, po śniadaniu, obiedzie i przed snem. Płucz usta przez co najmniej 30 sekund, a następnie wypluj. Ciepłe płukania słoną wodą (łyżeczka soli w filiżance ciepłej wody) należy stosować co najmniej 4 – 5 razy dziennie, szczególnie po posiłkach. Należy myć zęby używając pasty Elmex do zębów. Nie należy używać szczoteczki elektryczne lub irygatora Waterpik. Jeśli zauważysz jakiekolwiek obluzowanie się lub ruchliwość przeszczepów kości lub dziąsła prosimy o kontakt telefoniczny z naszym gabinetem w celu uzyskania instrukcji i ustalenia terminu wizyty.

Aktywność fizyczna

Bezpośrednio po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną do minimum. Podczas ćwiczeń może wystąpić krwawienie. Jeśli tak się stanie, należy przerwać ćwiczenia. Pamiętaj, że prawdopodobnie nie przyjmujesz normalnego pożywienia, co może Cię osłabić i ograniczyć możliwości wykonywania ćwiczeń.

Protezy

Protezy częściowe, całkowite lub tymczasowe nie mogą być używane przez co najmniej 10 dni po zabiegu. Skonsultuj się z chirurgiem w celu otrzymania instrukcji dotyczących użytkowania protez tymczasowych.

Dodatkowe informacje dotyczące przeszczepu kości lub dziąseł

Leki:

Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich instrukcji i środków ostrożności dotyczących leków. Unikaj aspiryny, alkoholu i palenia tytoniu. Wszystko to może opóźnić gojenie, poza tym alkohol i kwas acetylosalicylowy mogą być szkodliwe po zmieszaniu z lekami przeciwbólowymi na receptę.

Rekonwalescencja:

Do końca dnia po zabiegu należy spokojnie odpoczywać z głową na podwyższeniu.

Tak szybko, jak to możliwe, należy zacząć przykładać okłady z lodu z częstotliwością 20 minut z i 20 minut bez okładu, przez pierwsze sześć godzin po zabiegu. Wilgotny i ciepły ręcznik może być stosowany w dzień po zabiegu dla większego komfortu. W pierwszym tygodniu staraj się nie dotykać tkanek w miejscu zabiegu. Może to zagrozić powodzeniu przeszczepu. Nie należy naciągać swoich warg, aby zobaczyć miejsca przeszczepu.

Higiena jamy ustnej:

Nie należy szczotkować zębów, używać nici dentystycznej, pluć, ani ssać przez słomkę do 24 godzin po zabiegu. Delikatne płukania jamy istnej można rozpocząć około 24 godzin po zabiegu stosując przepisane przez lekarza płukanki np. Eludril. Nie należy używać żadnych innych płukanek jamy ustnej lub słonej wody, ponieważ będą one podrażniać podniebienie i opóźniać gojenie. Nie należy płukać ust bardzo intensywnie przez dwa dni. Zacząć szczotkować nie chirurgiczne obszary dzień po operacji, pamiętając, aby bardzo delikatnie płukać jamę ustną. Możesz zacząć myć obszar operacyjny w dwa dni po zabiegu. Zanim to zrobisz zmocz swoją szczoteczkę pod gorącą wodą, aby zmiękczyć włosie. Możesz również delikatnie używać nici dentystycznej.