Zalecenia po zabiegu

wszczepienia implantów zębowych

Edent - Stomatolog Białystok

Po umieszczeniu implantów stomatologicznych nie należy naruszać rany. Unikaj płukania i jej dotykania w dniu zabiegu. Czasem chirurg może do implantów przykręcić metalowe śruby gojące, które będą wystawać powyżej dziąsła. Dziąsło powinno wygoić się wokół nich.

Krwawienie

Krwawienie lub zaczerwieniona ślina jest normalnym zjawiskiem w ciągu 24 godzin. Nie powinno występować nadmiernie, ale jeśli się pojawi może być zatamowane poprzez przygryzienie sterylnej gazy umieszczonej bezpośrednio na ranie przez 30 minut. Jeśli krwawienie nie ustąpi, zadzwoń po dalsze instrukcje.

Obrzęk

Łagodny obrzęk jest normalnym zjawiskiem po zabiegu. Aby zminimalizować obrzęk zastosuj woreczek z lodem lub ręcznik wypełniony lodem przykładając go do policzka w miejscu zabiegu. W miarę możliwości staraj się chłodzić to miejsce przez 48 godzin po zabiegu.

Dieta

Pij dużo płynów. Unikaj gorących płynów lub potraw. Po zabiegu ogranicz się do płynów i miękkich pokarmów. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, powinieneś powrócić do normalnej diety tak szybko jak jest to możliwe.

Ból

Powinieneś zacząć przyjmować leki przeciwbólowe, jak tylko poczujesz, że znieczulenie ustępuje. Przy umiarkowanym bólu wskazanymi lekami są Paracetamol lub Ibuprofen. Ibuprofen w dawce 200 mg może być przyjmowany co 4 godziny w zależności od potrzeb. W przypadku ciężkiego bólu przepisane leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami. Nie należy przyjmować żadnych z powyższych leków, jeśli pacjent jest uczulony lub lekarz zalecił inaczej.

Antybiotyki

Pamiętaj, aby wziąć przepisane antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiec zakażeniu.

Higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna do odpowiedniego leczenia. W noc po zabiegu należy użyć zalecanej płukanki np. Eludril przed snem. Dzień po zabiegu Eludril należy stosować trzy razy dziennie, po śniadaniu i przed snem. Płucz delikatnie usta przez co najmniej 30 sekund, a następnie wypluj. Płukanie ciepłą słoną wodą (łyżeczka soli w filiżance ciepłej wody) należy stosować co najmniej 4 razy dziennie, szczególnie po posiłkach. Należy myć zęby używając niedrażniącymi pastami do zębów np. Elmex. Do mycia śrub gojących używaj szczoteczki z miękkim włosiem np. Curaprox. Nie należy używać szczoteczki elektrycznej lub irygatora typu Waterpik. Jeśli zauważysz jakiekolwiek obluzowanie się lub ruchliwość komponentów (implantów lub śrub gojących) prosimy o kontakt telefoniczny z naszym gabinetem w celu ustalenia terminu wizyty kontrolnej.

Aktywność fizyczna

Bezpośrednio po zabiegu należy ograniczyć aktywność fizyczną do minimum. Podczas ćwiczeń fizycznych może wystąpić krwawienie. Jeśli tak się stanie, należy przerwać ćwiczenia. Pamiętaj, że prawdopodobnie nie przyjmujesz normalnego pożywienia, co może Cię osłabić i ograniczyć możliwości wykonywania ćwiczeń.

Protezy

Protezy częściowe, całkowite lub tymczasowe nie mogą być używane przez co najmniej 10 dni po zabiegu. Skonsultuj się z chirurgiem w celu otrzymania instrukcji dotyczących użytkowania tymczasowych rozwiązań protetycznych.